Numatics F1AK-15A1C-CLB2 Cylinder Assy, XD-761433-1 + 2 NB Systems, 183042
Condition :
Used
Product Details
Dependable Pneumatic Performance
Key Features & Verified Benefits
Technical Specifications (Based on Known Numatics F1 Series)
  • Bore Diameter: 1.5 inches (38.1 mm)
  • Type: Double-acting, single-rod end (as per model designation)
  • Maximum Pressure Rating: 150 psi (10 bar) typical for Numatics F1 series
  • Operating Temperature Range: -20°F to 180°F (-29°C to 82°C)
  • Piston Rod Diameter: Standard 5/8 inch (15.9 mm) for this bore size
  • Port Size: 1/4 inch NPT (common for 1.5" bore)